Rakiety w pryzmie ziemi - Aktualności - KPP Pińczów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rakiety w pryzmie ziemi

Dwadzieścia osób z dziesięciu domów ewakuowali wczoraj policjanci i strażacy w miejscowości Kliszów w gminie Kije. Powodem tych działań było to, że jeden z mieszkańców w przywiezionej z budowy drogi pryzmie ziemi znalazł pocisk rakietowy dużych rozmiarów z czasów II Wojny Światowej.

38-latek z Kliszowa wczorajszego ranka zawiadomił służby o tym, że z ziemi przywiezionej kilka dni wcześniej z terenu budowy drogi krajowej nr 78, wystaje przedmiot przypominający skorodowanym pocisk rakietowy. Natychmiast na miejsce udali się policjanci, potwierdzając zgłoszenie. O znalezisku poinformowany został patrol rozminowania saperskiego z kieleckiej jednostki wojskowej.

Żołnierze po przeprowadzeniu dokładnych oględzin znaleziska stwierdzili, że mają do czynienia z pociskiem rakietowym do wyrzutni Katiusza o długości około półtora metra i wadze około 50 kilogramów. Jego położenie i stan stwarzały zagrożenie dla pobliskich mieszkańców w czasie usuwania tego niebezpiecznego przedmiotu. Dlatego też zdecydowano o ewakuacji dwudziestu osób z dziesięciu położonych nieopodal gospodarstw. Cała akcja trwała około 90 minut, ale na szczęście zakończyła się bez incydentów i po wszystkim ewakuowani mogli wrócić do domów.

Ziemia, w której znaleziono łącznie dwie rakiety, pochodziła z wykopów dokonywanych podczas budowy drogi krajowej na odcinku Kije-Chmielnik. Z informacji wynika, że od rozpoczęcia jej budowy pozyskaną ziemię zagospodarowało wielu okolicznych mieszkańców. Z uwagi na fakt, że teren budowy przebiega przez miejsca, w których już wielokrotnie odnajdywano niewybuchy z czasów II Wojny Światowej, apelujemy do każdego kto pozyskał stamtąd ziemię i składuje ją na swojej posesji, aby zgłosił ten fakt w Urzędzie Gminy w Kijach lub jednostce Policji. Koniecznym jest sprawdzenie ziemi przez wykwalifikowaną firmę saperską. Każdy przedmiot zawierający materiał wybuchowy stanowi bowiem zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które przebywają w jego pobliżu.

 

Opr. DS

Źródło: KPP w Pińczowie