Lekcja historii o przedwojennej Policji Państwowej - Aktualności - KPP Pińczów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lekcja historii o przedwojennej Policji Państwowej

Dzisiaj uczniowie pińczowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii z udziałem Pani Grażyny Szkonter – Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

Z uwagi na przypadającą w 2019r. 100-rocznicę powołania formacji Policji Państwowej Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939” przygotowało projekt pod nazwą „OKM 1940”. Są to spotkania z młodzieżą prezentujące historię funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, którzy po wojnie obronnej 1939 trafili do sowieckiej niewoli w Ostaszkowie. Stamtąd w 1940 r. zostali przetransportowani do miejsca kaźni w Kalininie i pogrzebani w masowych mogiłach w Miednoje. Prezes Stowarzyszenia skupiła się przy tym na policjantach pochodzących lub służących w okręgu III, czyli z dawnego województwa kieleckiego, w tym szczególnie z powiatu pińczowskiego.

Podczas prelekcji znalazł się również czas na omówienie historii naszej formacji od momentu jej powstania, aż do wybuchu II Wojny Światowej oraz działalności historycznej i aktualnej samego stowarzyszenia.

W lekcji organizowanej przez Panią Grażynę Szkonter, Komendę Powiatową Policji w Pińczowie oraz Bibliotekę Publiczną w Pińczowie udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie oraz funkcjonariusze pińczowskiej Policji i zakładu karnego.

Opr. D.S

Źródło: KPP w Pińczowie