Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga w walce z kierowcami quadów niszczących tereny zielone

Wczoraj pińczowscy policjanci zatrzymali do kontroli kierującego quadem, który poruszał się nim po drodze publicznej nie mając do tego uprawnień. Pojazd nie był zarejestrowany i nie posiadał wymaganego ubezpieczenia odpowiedzialność cywilnej. 40-letniemu mieszkańcowi Pińczowa grozi za to kara wysokiej grzywny.

Kilka dni wcześniej za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jeden z mieszkańców powiatu pińczowskiego zwrócił uwagę policjantów na kierujących quadami, którzy jeżdżą po rzecznych wałach i terenach zielonych, nie zważając na świat roślin i zwierząt objętych prawną ochroną m.in. w ramach obszaru Natura 2000. Miłośnicy jazdy po bezdrożach, nie szanując dzikiej przyrody, często hałasują i rozjeżdżają stanowiska rzadkich roślin i zwierząt. W ten sposób zwyczajnie dewastują cenne przyrodniczo siedliska.

Na szczęście nie każdy pozwala na tak bezmyślną działalność niewielkiej grupy ludzi. Tak było w tym przypadku. Osoba, która poznała funkcjonalność KMZB, za jej pomocą poinformowała policjantów o konkretnym zagrożeniu, w konkretnym czasie i miejscu. Dzięki temu wczoraj mundurowi z pińczowskiej jednostki sprawdzając wskazane miejsce napotkali pojazd, którego kierujący zdążył już wjechać na drogę publiczną. Podczas jego kontroli okazało się, że quad w ogóle nie jest zarejestrowany, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz homologacji, a jego kierujący w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania. W takim przypadku policjantom pozostało jedynie zholować pojazd, a wobec 40 –latka wszcząć czynności wyjaśniające wobec popełnienia kilku wykroczeń drogowych. Funkcjonariusze będą też sprawdzać czy mężczyzna nie dopuścił się wykroczenia przeciwko ochronie przyrody.

 

Opr. DS

Źródło: KPP Pińczów