Technika w służbie policji - Aktualności - KPP Pińczów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Technika w służbie policji

Wczoraj w nocy pińczowscy policjanci zatrzymali osobę poszukiwaną. Ustalenie tożsamości 33-letniego mężczyzny było możliwe dzięki zastosowaniu urządzenia cyfrowego MorphoRapID, które skanuje linie papilarne. Zatrzymany spędzi 12 miesięcy w zakładzie karnym.

Zaraz po godzinie 22.00 mundurowi otrzymali anonimowe zgłoszenie, że na jednej z ulic Pińczowa znajduje się mężczyzna, który może być poszukiwany przez organy ścigania. We wskazanym miejscu policjanci zastali 4 osoby, z których jedna na widok patrolu podjęła próbę  ucieczki. Po krótkim pościgu mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy, gdzie rozpoczęto ustalanie jego tożsamości. Nie było to łatwe, ponieważ żaden z kompanów go nie znał i nie był to mieszkaniec okolicznych miejscowości. Ów człowiek podawał także błędne dane osobowe. Jedynym wyjściem było użycie urządzenia o nazwie MorphoRapID, które w ciągu kilku sekund skanuje linie papilarne i po cyfrowym przetworzeniu wysyła do policyjnej bazy danych. Cała procedura trwała ok. 3 minut, a po jej zakończeniu policjanci znali już tożsamość sprawdzanej osoby. Był to 33-letni mieszkaniec Oświęcimia poszukiwany od początku stycznia przez tamtejszy sąd do obycia kary 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Jego kartoteka jest dość bogata. Okazuje się, że aż dziewięciokrotnie był notowany za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie. Teraz najbliższy rok spędzi w więzieniu, a jego zatrzymanie było możliwe dzięki współpracy Policji ze społeczeństwem i użyciu najnowszych urządzeń i oprogramowań komputerowych.

 

Opr. D.S

Źródło: KPP w Pińczowie