Dbamy o bezpieczeństwo - Aktualności - KPP Pińczów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dbamy o bezpieczeństwo

W województwie świętokrzyskim powstają nowoczesne komendy, a funkcjonariusze pracują z coraz lepszym sprzętem. W efekcie policjanci odpowiedzialni za bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu mogą jeszcze szybciej, skuteczniej i profesjonalnie pomagać społeczeństwu.

Zakończonym w ostatnim czasie zadaniem inwestycyjnym była budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku Kamiennej. Przeprowadzono także modernizację budynku KWP w Kielcach. Kompleksowo wyremontowano budynek Komisariatu Policji w Dwikozach i Koprzywnicy. Obecnie trwają prace przy rozbudowie i przebudowie głównej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, a także budynków jednostek powiatowych w Sandomierzu i w Jędrzejowie.

W 2016 roku w sumie przeprowadzono 430 konsultacji, w których udział wzięło prawie 12 tysięcy uczestników. W ich trakcie padły m.in. postulaty reaktywowania posterunków. Tak tez się stało w Chmielniku i Nowinach, gdzie posterunki zostały wyremontowane i odpowiednio wyposażone.

W 2016 roku dla garnizonu świętokrzyskiego z budżetu państwa zostało zakupione 17 pojazdów oraz 1 łódź motorowa, a przy 50% współudziale samorządów terytorialnych zakupiono 28 pojazdów oraz 6 rowerów elektrycznych. W 2016 roku Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach przeprowadziła przetarg na zakup samochodów osobowych małolitrażowych w policyjnych wersjach oznakowanych i nieoznakowanych dla Komend Wojewódzkich Policji w całej Polsce. Zakupiono 153 samochody, z czego 11 zostało w naszej jednostce. W 2017 roku do eksploatacji wprowadzono jeden nieoznakowany pojazd.

Warto podkreślić udział świętokrzyskich funkcjonariuszy w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży, a także imprez i uroczystości pod nazwą „Tydzień w Diecezjach”. W tych przedsięwzięciach nasze województwo odwiedziło przeszło 6 tysięcy pielgrzymów, a o ich bezpieczeństwo oraz uczestników ŚDM w innych miastach w kraju dbało prawie 4,5 tys. świętokrzyskich policjantów. Nasi funkcjonariusze zabezpieczali także Szczyt NATO, który w 2016 roku miał miejsce w Warszawie.

Natomiast czerwiec bieżącego roku to mnóstwo sportowych emocji i trybuny pełne kibiców. Mowa o Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO U21 w ramach których trzy mecze zostały rozegrane w Kielcach Policjanci nie tylko przygotowali całe zabezpieczenie imprez, tak żeby każdy mógł cieszyć się z uczestniczenia w nim, ale także służyli pomocą, udzielali informacji, czy wskazywali drogę. Wytężona służba około 500 stróżów prawa w dniach rozgrywek oraz w pozostałych po około 100 funkcjonariuszy prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalnych, przyniosła spodziewane efekty. Wszyscy bez przeszkód dotarli na mecz i z niego wrócili.

W październiku 2016 roku w naszym regionie uruchomiono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tamtego czasu do połowy listopada bieżącego roku zgłoszono 13 832 różnego rodzaju zagrożeń, z czego najwięcej dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowego parkowania. Prawie połowa z tych zgłoszeń została przez policjantów potwierdzona.

Ostatni czas to także realizacja rządowego programu „Dzielnicowy bliżej nas”, w ramach którego w naszym regionie zrealizowano dwa etapy projektu „Nasz dzielnicowy”, który był współfinansowany ze środków rządowego programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017. Do użytku wprowadzono również w połowie września 2016 roku aplikację na telefony komórkowe „Moja Komenda”. Umożliwia ona wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce, a także zawierającej bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w kraju.

W kwietniu 2017 r ruszyła kampania MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”, której głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. W ramach kampanii pod hasłem  „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” w miesiącach czerwiec-wrzesień 2017r. przeprowadzono szereg spotkań z młodzieżą w rejonie kąpielisk, jak również w innych miejscach ich wypoczynku. Natomiast pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny” na terenie garnizonu świętokrzyskiego do końca października 2017r. w szkołach podstawowych przeprowadzono ponad 350 spotkań, w których udział wzięło przeszło 12 600 uczniów.

Funkcjonariusze stale angażują się w szereg działań profilaktycznych skierowanych do dzieci, młodzieży i osób starszych. To m.in. realizacja trzeciej części filmu „To był wypadek z cyklu „Życie jest zbyt cenne nie zostawiaj go na drodze”, szereg spektakli słowno – muzycznych pt. „Nie daj się zabić”, realizacja spotów „Daj się zobaczyć” i „Komu chcesz zapalić znicz”, kampania „Tragedii na drodze można uniknąć”, apele księży i policjantów w kościołach, X Edycja Wojewódzkiego Konkursu Małych Form Teatralnych, akcja „Kochane pierwszaki”, a także lekcje bezpieczeństwa. Wszystkie te przedsięwzięcia przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa w naszym regionie.

Źródło: KWP w Kielcach