Uwaga na niebezpieczne zjawiska atmosferyczne - Aktualności - KPP Pińczów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na niebezpieczne zjawiska atmosferyczne

W najbliższych dniach będziemy mieć do czynienia z kolejną falą upałów. Meteorolodzy zapowiadają przy tym wystąpienie silnych burz z porywistym wiatrem i opadami powodującymi lokalne podtopienia. Takie warunki pogodowe niosą ze sobą zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał m.in. dla województwa świętokrzyskiego ostrzeżenie o III stopniu zagrożenia ze względu na przewidywane wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody oraz zagrożenie życia. Zalecana jest najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Biorąc te zalecenia pod uwagę apelujemy o niebagatelizowanie zapowiadanych zagrożeń.

Osobom wypoczywającym zalecamy jednocześnie korzystanie jedynie z kąpielisk wyznaczonych, dozorowanych przez wyspecjalizowanych ratowników. Należy również chronić się przed nadmiernym słońcem, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Dlatego tak ważnym jest aby nie pozostawiać osób i zwierząt w zamkniętych pojazdach.

Z kolei podczas burzy najlepiej jest ukryć się w budynku unikając miejsc, na które porywisty wiatr może zrzucić niebezpieczne przedmioty. Duże zagrożenie niosą wówczas powalone drzewa, złamane duże konary i gałęzie oraz przedmioty spadające z dachów budynków.

 

Opr. DS

Źródło: KPP w Pińczowie