Lekcja rozważnej jazdy nie tylko w upały - Aktualności - KPP Pińczów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lekcja rozważnej jazdy nie tylko w upały

Jazda samochodem w czasie, kiedy żar z nieba się leje i topi asfalt sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, wydłuża się nasz czas reakcji, a co za tym idzie rośnie ryzyko wypadków drogowych. Dlatego też warto przygotować się na każdą podróż, nie tylko wakacyjną.

KIEROWCO zanim wyruszysz w podróż, sprawdź stan techniczny auta. Wybierając się w dalszą trasę, powinieneś przede wszystkim wypocząć. Proponujemy wyjazd  w dzień, a nie w nocy. Wybierajmy drogi uczęszczane, bo w razie przykrych sytuacji będziemy mogli liczyć na innych. W czasie jazdy róbmy częste przerwy na odpoczynek, gimnastykę i przewietrzenie auta. W czasie jazdy używajmy specjalnych dla kierowców okularów przeciwsłonecznych. Przerwijmy jazdę natychmiast, jeśli poczujemy znużenie i senność. Brońmy się przed zmęczeniem wszelkimi możliwymi sposobami. Otóż najprościej jest wykonać kilka  ćwiczeń, które można wykonać zawsze i wszędzie,  tj. skręty głowy, skłony w tył, krzyżowanie rąk za plecami, wymachy rąk, skłony tułowia. Powtarzanie tych ćwiczeń, najlepiej w cieniu, z pewnością przyniosą ulgę. Nie usuwajmy zmęczenia pijąc napoje energetyczne, lepiej będzie rzeczywiście odpocząć.

Wiele osób traci czujność będąc blisko celu podróży i wówczas często  dochodzi do przykrych zdarzeń. Cierpliwość- to słowo najczęściej  powtarzajcie w czasie podróży. Wszak jedziecie na odpoczynek, który ma kojarzyć się  z miłymi wspomnieniami. A skoro na letnie upały nie mamy wpływu, potraktujmy je jako coś naturalnego.

Słonecznej, szczęśliwej drogi!

 

Oprac. AZB

Źródło: KWP w Kielcach