Nie daj się oszukać !!! - Aktualności - KPP Pińczów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać !!!

Oszuści w dalszym ciągu próbują pozbawiać seniorów pieniędzy, które często są oszczędnościami ich całego życia. W ostatnim czasie na terenie Pińczowa doszło do kilkunastu prób wyłudzenia pieniędzy metodą „ na wnuczka „ oraz „ na policjanta”. Wczoraj oszuści próbowali wyłudzić od mieszkańca Pińczowa kwotę 20 000 złotych.

We wtorek w godzinach popołudniowych 71–letni mieszkaniec Pińczowa odebrał telefon. Rozmówca przedstawił się jako funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. W trakcie rozmowy poinformował pokrzywdzonego, że musi pomóc Policji w ujęciu przestępców, którzy wyłudzają od osób starszych pieniądze. Dlatego też polecił 71–latkowi by swoje oszczędności zgromadzone na koncie bankowych w kwocie 20 000 złotych przekazał na konkretne nazwisko, a o całej akcji nikogo nie informował. W związku z tym mężczyzna udał się do placówki bankowej, gdzie wykonał dokładnie to,  o co poprosił go oszust.  

Na szczecie dzięki szybkiej interwencji najbliższych pokrzywdzonego i profesjonalnemu działaniu Policji, pieniądze nie trafiły do rąk oszustów, a przelew został wstrzymany.

W dalszym ciągu apelujemy!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

- gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

- nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

- pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

- jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

- zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument

- nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

- Policjant nigdy nie wymaga od obywatela jakiegokolwiek działań zmierzających do przekazywania pieniędzy.

 W każdym podejrzanym przypadku o swoich obawach i spostrzeżeniach informujmy najbliższą jednostkę Policji.

- w razie podejrzeń niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 997, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Prosimy również aby młodsi członkowie rodzin uświadamiali swoich rodziców i dziadków o tym jak postępować w przypadku odebrania telefonu od potencjalnego oszusta!!!!!

opr. IBG